RPH


Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tingkatan 4
Tarikh
:
18 Ogos  2012
Hari
:
Ahad
Tingkatan
:
4 Ibnu Sina
Bilangan Murid
:
30 orang
Masa
:
10.30 pagi – 11.10 pagi (40 minit)
Tajuk Utama
:
Haji dan Umrah
Sub Tajuk
:
a)      Definisi Haji dan Umrah
b)      Rukun Haji dan Umrah
c)      Syarat wajib Haji dan Umrah.


Objektif
:
Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat:



a)      Mendefinisikan maksud Haji dan Umrah dengan tepat.
b)      Menyatakan Rukun Haji dan Umrah dengan betul.
c)      Menyatakan syarat wajib haji dan Umrah dengan betul.
d)     Mempraktikkan cara-cara mengerjakan rukun Haji dengan betul dan tersusun.
Pengetahuan Sedia Ada Pelajar
:
Pelajar telah mengetahui maksud Haji dan Umrah melalui pembacaan dan pengalaman pelajar.
Bahan Bantu Mengajar
:

a)      Video
b)      Slide Power Point
c)      Soalan Teka Silang Kata

Penerapan Nilai
:
Patuh pada arahan guru, rasional, keberanian, taat, penumpuan, menghormati guru, berkomunikasi dengan baik dan bekerjasama.
KBKK
:
Berfikir untuk menjana idea, pemahaman, pengetahuan, mencirikan, menilai dan membuat kesimpulan.
Kecerdasan Pelbagai
:
Kecerdasan Visual – Spatial, kecerdasan Interpersonal kecerdasan intrapersonal.


Rancangan Pengajaran Harian

LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR
STRATEGI / KAEDAH / NILAI / BBM / KBKK
Set  Induksi
(5 minit)
Pengenalan
I-     Guru menayangkan video mengenai Haji.
II-  Guru bersoal jawab dengan pelajar mengenai video yang di tunjukkan dan kaitannya dengan topik yang diajar hari ini.

I-     Pelajar memberi respon berdasarkan video yang di tayangkan oleh guru.

II-  Pelajar memberikan tindak balas dengan menjawab setiap soalan yang diajukan berdasarkan pengetahuan  dan pemerhatian yang sedia ada.
Strategi:
Berpusatkan pelajar dan guru.

Kaedah:
Penyoalan.

BBM:
Video

KBKK: menjana idea.


Langkah 1
(10 minit)
Haji dan Umrah


Guru menerangan maksud Haji dan Umrah
Aras 1:
Pelajar menyalin maksud Haji dan Umrah.
Aras 2:
Pelajar Menyalin dan mengulang semula maksud Haji dan Umrah.
Aras 3:
Pelajar menerangkan maksud Haji dan Umrah mengikut kefahaman mereka.
Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penerangan.

BBM:
Buku Teks dan Slide Power Point

KBKK:
Memahami konsep

Langkah 2
(15 minit)
Rukun Haji dan Umrah
I-     Guru  menerangan  tentang rukun haji dan umrah
II-  Guru menerangkan syarat wajib haji dan umrah.

Aras 1:
Pelajar menyalin nota tentang rukun haji dan umrah.
Pelajar menyalin nota tentang syarat wajib haji dan umrah.
Aras 2:
Pelajar membuat peta minta tentang rukun haji dan syarat wajib haji.
Aras 3:
Pelajar menerangkan rukun haji dan syarat wajib haji di hadapan kelas.


Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:
Penerangan dan membuat demonstrasi.

BBM:
Slide Power Point

KBKK:
Menjana idea dan kefahaman.
Langkah 3
(15 minit)

Mempraktikkan cara-cara melaksanakan rukun haji
I-     Guru  membuat 5 kumpulan dan  melantik seorang ketua. Semua ahli kumpulan perlu mendemonstrasikan cara yang betul dan tersusun untuk mengerjakan Haji.
II-  Guru menyediakan video dan  kad jawapan dan meminta pelajar memadankan kad-kad jawapan  tersebut dengan gambar mengikut susunan yang betul.




Aras 1:
Pelajar melihat demo melaksanakan rukun haji.
Pelajar melakukan semula rukun haji.
Aras 2:
Pelajar melaksanakan cara-cara melaksanakan rukun haji mengikut video yang ditayangkan.
Aras 3:
Pelajar melakonkan cara-cara mengerjakan rukun haji.

Strategi:
Pengajaran dua hala.

Kaedah:
Demonstrasi.

BBM:
 Video

Nilai:
Kerjasama.

KBKK:
Menjana Idea untuk mendemonstrasi.

Langkah 4
(25 minit)
Latihan dalam Kelas dan gerak kerja berkumpulan










Guru menyediakan beberapa soalan yang berkaitan dengan topik yang diajar




Aras 1:
Pelajar di bekalkan oleh guru dengan soalan teka silang kata.
Dengan bantuan guru, pelajar mengisi teka silang kata.
Aras 2:
Pelajar dibekalkan oleh guru dengan soalan teka silang kata dan menyelesaikan silang kata dengan merujuk kepada buku rujukan.
Aras 3:
Pelajar dibekalkan oleh guru dengan soalan teka silang kata dan menyelesaikan silang kata dengan perbincangan dalam kumpulan.
Strategi:
Pengajaran dua hala.

Kaedah:
Menjawab soalan.

BBM:
Soalan teka silang kata  dan gerak kerja berkumpulan.

Nilai:
Kerjasama, yakin pada diri sendiri.
KBKK:
Menjana idea untuk memikirkan jawapan.

Penutup
(10 min)
Peneguhan
i.           Guru memberi peluang kepada pelajar untuk bertanyakan soalan.
ii.         Guru memberi latihan peneguhan mengikut buku teks kepada pelajar dan perlu di hantar pada kelas yang akan datang.
Pelajar bertanya kepada guru tentang apa yang mereka kurang faham.
BBM: Buku teks


Soalan Peneguhan

NAMA:___________________________                                              TARIKH:_______________
TINGKATAN:_______________

BAB 13 LAMBAIAN KAABAH
Padankan jawapan yang sesuai.                                                                      

1.    Melakukan ibadat haji bagi pihak orang lain yang telah memenuhi syarat-syarat wajib haji.



Pengertian Haji

2.    Mengunjungi tempat yang mulia dari segi bahasa. Manakala  menurut istilah syarak ialah mengunjungi Baitillahil Haram kerana mengerjakan  ibadat tertentu pada masa tertentu dengan syarat-syarat tertentu.



 Pengertian Upah haji

3.    Mengerjakan haji dan umrah secara berasingan sama ada mengerjakan haji dahulu kemudian mengerjakan umrah atau mengerjakan umrah sebelum tiba bulan haji ( 1 syawal hingga 10 zulhijjah).


Haji Qiran

4.    Mengerjakan haji dan umrah secara serentak setelah masuk bulan haji ( 1 syawal hingga 10 zulhijjah).


Haji Ifrad

5.    Ialah denda yang di kenakan ke atas jemaah haji kerana sebab-sebab tertentu.


Dam

No comments:

Post a Comment

halwa telinga